100-LECIE ZHP NA ZIEMI NIŻAŃSKIEJ

Dwudniowe obchody 100-lecia Hufca ZHP im. Szarych Szeregów na Ziemi Niżańskiej zwieńczyła uroczysta Eucharystia sprawowana 15 września w sanktuarium św. Józefa w Nisku. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zuchów i harcerzy wskazywał na postawę Maryi, której milczące trwanie na Golgocie było zjednoczeniem się ze zbawczą Ofiarą Chrystusa.

Wspólną modlitwę koncelebrowali i pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza harcerscy kapelani i księża z dekanatu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i miejskich, instruktorzy i wychowawcy niżańskiego hufca oraz zuchy, harcerze i harcerki ze wszystkich drużyn.

Ordynariusz nawiązując w homilii do obchodzonego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej powiedział, że pomimo radosnej okoliczności jaką jest jubileusz hufca, liturgia zachęca do zmierzenia się z tematem ofiary i cierpienia.

Biskup wskazał na postawę Maryi, która stała pod krzyżem swojego Syna, a Jej milczenie miało swój dalszy ciąg po Jego śmierci i zmartwychwstaniu zgodnie ze słowami Pana Jezusa: „to czyńcie na moją pamiątkę”.

– Maryja mówi dzisiaj do każdego z nas: Czuwaj ze mną pod krzyżem. Wydobądź z siebie wszystko, co masz najlepszego, najpiękniejszego, najcenniejszego. Ofiaruj to Bogu i podziel się z innymi. Taka ofiara przemienia boleść w radość, prowadzi z obumierania do zmartwychwstania. Harcerze z Niska zapisali w ten sposób wiele chwalebnych kart historii Kościoła i Polski. Wy macie to dzieło kontynuować – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. komendant hufca Dariusz Wasyl wręczył biskupowi statuetkę krzyża harcerskiego w podziękowaniu za przyjaźń i współpracę. Na niżańskim rynku odbył się uroczysty apel. Poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie harcerskiej działalności na Ziemi Niżańskiej.

Podharcmistrz Dariusz Wasyl poinformował, że w ostatnich latach ruch harcerski na niżańskim terenie przeżywa duży rozkwit. Obecnie działa 15 drużyn zrzeszających około 300 zuchów, harcerek i harcerzy. Nad ich wychowaniem czuwa około 30 instruktorów i wychowawców. Co roku organizowane są obozu, biwaki i harcerskie rajdy.

Harcerstwo w Nisku powstało w 1918 r. dzięki staraniom Jerzego Brauna. W czasie, gdy Polska odzyskiwała niepodległość wygłaszał on pierwsze prelekcje na temat ruchu harcerskiego. Doprowadziło to do zawiązywania się harcerstwa. Formalnie nie zorganizowano wtedy drużyny, gdyż uczniowie niżańskiego gimnazjum brali udział w obronie Lwowa i wojnie polsko–bolszewickiej w 1920 r.

 

Dopiero, gdy zapanował pokój zawiązały się pierwsze drużyny. Hufiec powstał w 1928 r. Okres międzywojenny dla harcerstwa, to był czas rozkwitu i pięknej działalności sportowej, patriotycznej i kulturalnej. Zrzeszano wtedy drużyny z Pysznicy i Rudnika. Harcerki zaś należały do hufca w Jarosławiu. Harcerze działali w organizacjach niepodległościowych w ramach Armii Krajowej. Druhowie harcerscy wnieśli przez lata swojej działalności znaczący wkład w wychowanie patriotyczne wielu pokoleń.Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2019 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl